Stáž Německo 26. 5. – 1. 6. 2013

Projekt "Inspirace v oblasti rozvoje a zaměstnanosti ohrožených dětí" (zkráceně „Inspirace“) jsme zaměřili na podporu přenosu inovativních nástrojů používaných německým partnerem k řešení problémů ohrožených mladých lidí na trhu práce a za tímto účelem jsme ve dnech 26. 5. – 1. 6. 2013 zrealizovali týdenní odbornou zahraniční stáž pro vychovatele, sociální a vedoucí pracovníky dětských domovů a domů na půli cesty. Díky našemu zahraničnímu partneru ALL Pütter gGmbH, Produktionsschule Westmecklenburg všech dvanáct účastníků získalo cenné poznatky o německém systému péče a nástrojích začleňování ohrožených mladých lidí do samostatného a pracovního života.

Odbornou stáž absolvovali zástupci ze Základní školy a Dětského domova Prostějov, Dětského domova Vizovice, Občanského sdružení Pod křídly, Dětského domova a Základní školy Liptál, Dětského domova Horní Čermná a Dětského domova a Školní jídelny Plumlov.

Výjezd zahrnoval odborný exkurz po zařízeních zahraničního partnera ALL PüttergGmbH, Produktionsschule Westmecklenburg a dalších spolupracujících zařízeních, která se specializují na péči o děti a mladé dospělé s cílem řešit problémy ohrožených mladých lidí na trhu práce a vstup na něj. V průběhu týdne se rozvíjely četné diskuze, při kterých se účastníci během komunikace s partnerem dozvídali důležité informace o systému péče v Německu, konfrontovali jej se systémem v České republice a hodnotili možnosti přenosu postupů užívaných v Německu do ČR.

Jako velmi přínosné jsme shledali seznámení se s nastavením systému při práci s problémovými rodinami a zvýšení tak prevence vůči selhávání funkce rodiny a následným umístěním dítěte do ústavní péče. V tomto směru jsme shledali, že český systém je oproti německému značně nedostatečný. Práce s celou problémovou rodinou je v Německu intenzivní a důkladná, se vší podporou. Německý systém péče klade důraz na péči směřovanou do soukromého sektoru a financování je zde prováděno zjm. formou projektů a dotací od Úřadu pro mládež, který přerozděluje dávky od rodičů. Dalším významným poznatkem je míra spolupráce veřejného i soukromého sektoru na péči o ohrožené děti a mládež a způsob financování – např., že německá zařízení, zajímavostí je, že povětšinou jsou soukromá, mají navíc možnost si přivydělávat. Největší inspiraci pro možnost praktické inovace postupů za platných legislativních podmínek v ČR nabrali účastníci v oblasti práce s ohroženými mladými dospělými při pomoci jim začlenit se na trh práce.

V průběhu výjezdu jsme navštívili školu Produktionsschule Westmecklenburg Greven, spolek Jugendförderverein ParchimLübze. V. Parchim, spolek učňů a učiliště Schwerin, spolek Jugendhilfe StadtundLand e.V. Rostock, spolek DRK Kreisverband Parchime.V. a Jugendförderverein Parchim Lübze.V., Standort Lübz – Bereich „Mobil“.

Děkujeme našemu zahraničnímu partneru ALL Pütter gGmbH, Produktionsschule Westmecklenburg za čas, jeho přínos a podporu, kterou nám poskytuje, a již se těšíme na druhý výjezd v říjnu 2013.

 

 

Projekt se zkráceným názvem "Inspirace" realizujeme za pomoci finančních prostředků ESF prostřednictvím OP LZZ a státního rozpočtu ČR. Reg. číslo projektu: CZ.1.04/5.1.01/77.00179.

Fotogalerie: Stáž Německo 26. 5. – 1. 6. 2013

Bookmaker betfair Bonus review by ArtBetting.co.uk

Bookmaker bet365 review by ArtBetting.co.uk

Germany bookmaker b.artbetting.de review by ArtBetting.de

Bookmaker Greece BET365 review by ArtBetting.gr

Back to top